info@iranianartedu.com تهران، میدان فاطمی

تحصیل در آلمان کشور نوآوری ها و ابداعات

آلمان کشور نوآوری ها و ابداعات، بزرگ ترین اقتصاد اروپا و مهاجرپذیر ترین کشور حوزه شنگن می باشد. آلمان با داشتن کارخانجات و شرکت های صنعتی بزرگ دارای بازار کار فوق العاده و سطح کیفی زندگی بالایی است که به همین خاطر این کشور را بهترین مقصد برای افراد جویای کار و اقامت تبدیل کرده است.

آمار های ارائه شده از اداره کار و مهاجرت آلمان نشان از افزایش اخذ ویزای کاری از این کشور دارد که به نوعی در سال ۲۰۱۹ آلمان رکورد صادر کردن ویزای کار در حوزه شنگن را به خود اختصاص داد. کشورهای هدف آلمان برای کسب ویزای کار، کشورهای در حال توسعه و جهان سوم مانند ایران است که متخصصان و تحصیلکرده های آماده ورود به بازار کار هستند. از این رو ویزای کار آلمان برای ایرانیان در جهت اسکان و اشتغال در رشته مورد علاقه شان، یکی از آسان ترین راه های مهاجرت به این کشور می باشد. اگر تخصص و مهارت کافی در رشته های فنی نظیر: تاسیسات ساختمانی، مکانیک، لوله کشی، نقاشی ساختمان و مهارت های اجتماعی مانند: پرستار کودک و سالمند، مربی مهدکودک و مدد کار اجتماعی و تخصص لازم در رشته های هنری نقاشی، موسیقی، خیاطی و گرافیک دارا می باشید، کور آلمان به شما نیاز دارد! در حال حاضر ویزای کاری آلمان از لحاظ آماری برای ایرانی ها در وضعیت بهتری است. به عنوان مثال از حدود ۵۰ هزار تقاضا برای ویزای کار آلمان حدود ۷۰٪ موفقیت آمیز بوده است. البته دلایل این موفقیت ها توانایی دانش زبان فرد و همچنین تخصص کاری و تحصیلی فرد در زمینه های مورد خواست آلمان تاثیر بسزایی دارد. این کشور به دارنده های ویزا شانس ورود و کار در آلمان را تا مدت ۲ سال می دهد.

بر اساس مصوبه دولت فدرال آلمان رفتار های مقیم و مهاجران قوانینی را اتخاذ کرده و طبق آن دسته هایی برای دریافت ویزای کاری در آلمان مشخص شده اند. این بخش ها شامل موارد زیر است:

 1. خارجی هایی که صلاحیت بالایی داشته باشند، مانند محققان با اطلاعات مخصوص، پرسنل های آموزشی در موقعیت های حساس و بالا یا پرسنل های علمی در موقعیت های حساس و بالا مربوط به شرکت , مانند ؛ مدیران و متخصصان
 2. دسته دوم افرادی که صلاحیت و توانایی لازم برای درخواست ویزای کاری آلمان را دارند، شهروندان کشور های جهان سومی هایی هستند که دارای مدارک دانشگاهی یا ویژگی های دیگر هستند که شرایط زیر را باید دارا باشند:
 • تعداد کمی از افراد با مهارت در رشته شما در آلمان وجود داشته باشند .
 • پیشنهاد شغلی واقعی داشته باشید .
 • تحصیلات شما باید برابر با مدارک تحصیلی در آلمان باشد .

ویزای کاری در آلمان به دو صورت ارائه می شود: ویزای بلوکارت (BLUE CART) و ویزای (JOB SEEKER)

شرایط ویزای (BLUE CART) چیست؟ اول اینکه فردی که اقدام میکند حتما باید از قبل یک دعوتنامه کاری و اصطلاحا قرارداد کاری داشته باشد و دوم میزان حقوق دریافتی فرد باید به حدی باشد که سفارت آلمان مشخص کرده است. این مبلغ برای رشته های مختلف و شهرهای مختلف آلمان متفاوت است. اما به صورت میانگین این مبلغ حدود سالی ۵۰ هزار یورو و ماهیانه ۴ هزار یورو می باشد.

از مزیت های ویزای (BLUE CART) این است که متقاضی میتواند خانواده خود را از ابتدای ورود با خود همراه داشته باشد و به صورت همزمان همگی ویزا بگیرند و اقامت دائم آلمان در عرض ۲۱ ماه به متقاضی تعلق میگیرد. در این نوع ویزا نگران یادگیری زبان آلمانی نباشید. چون اداه کار و مهاجرت آلمان برای متقاضیان ورود به این کشور دوره های ۶ ماهه رایگان آموزش زبان آلمانی در ترکیه برگزار می کند و درصورت قبولی در آزمون براحتی وارد بازار کار کشور آلمان می شوید.

شرایط ویزای (JOB SEEKER) چیست؟

این نوع ویزا کوتاه مدت و آسان تر از ویزای (BLUE CART) است.در این ویزا دولت آلمان به متقاضی اجازه میدهد بدون دعوتنامه کاری و بدون محدودیت میزان حقوق در این کشور به پیدا کردن کار بپردازد. فقط نکته ی مهم اینکه شغلی که فرد پیدا میکند باید مرتبط به رشته ی تحصیلی فرد باشد.

شرایط اخذ ویزای کاری آلمان (JOB SEEKER) چیست؟

 • داشتن مدرک تحصیلی (مدرک دانشگاهی) حداقل لیسانس
 • انگیزه نامه
 • سابقه کاری خوب
 • تاییدیه رشته تحصیلی و دانشگاه  در لیست آنابین (https://anabin.kmk.org)
 • تسلط کافی روی زبان آلمانی و یا در برخی رشته ها نمره آیلتس ۵.۵

از مزایای ویزای کاری (JOB SEEKER) نسبت به ویزای (BLUE CART) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسیری کم هزینه و کم ریسک با احتمال صدور ویزا بالای ۷۰٪
 • امکان تبدیل این ویزا با اقامت دائمی و بعد از آن دریافت پاسپورت آلمان
 • امکان اخذ اقامت دائم همراهان با تحصیل رایگان فرزندان
 • حق کار همراه به صورت فول تایم

در خصوص زمان لازم برای دریافت ویزای کاری بلند مدت آلمان مدت زمان معمول بین یک تا سه ماه می باشد ( از زمان تقاضا ) . زمان اجرایی بستگی به تعداد متقاضیانی دارد که سفارت در همان زمان دریافت می کند، البته شرایط شما نیز تاثیر گذار است.

ثبت درخواست تماس

مشاوران تحصیلی هنر ایرانیان با شما تماس میگیرند