info@iranianartedu.com تهران، میدان فاطمی

مهاجرت تحصیلی به روسیه، کانادا و اروپا

یکی از انواع مهاجرت، مهاجرت تحصیلی یا تحصیل در خارج می باشد. در جوامع امروزی جوانان پس از گذراندن دوره ابتدایی و متوسطه با قبولی در دانشگاه به دنبال ارتقاء سطح دانش و کسب تجربه های مختلف هستند. در این میان عده ای از افراد اقدام به مهاجرت به آمریکا و اروپا می نمایند تا از سطح بالاتر تحصیلات عالیه برخوردار گشته و بعنوان یک دانشجو بین المللی از تجربیات بی نظیر بهره مند گردند. همچنین عده ای بعلت مواجه با سد کنکور در مقاطع مختلف اقدام به مهاجرت تحصیلی می نمایند. استرس و سختی قبولی در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری، تحصیل رایگان در اروپا، بورسیه تحصیلی و… مسائلی هستند که دانشجویان را مجاب می نماید تا به ادامه تحصیل در خارج از کشور بیاندیشند.

روسیه

اکثر متقاضیان بین المللی که می خواهند در روسیه تحصیل کنند، نیاز به گذرنامه و ویزا دارند. ویزای دانشجویی از طریق سفارت روسیه (اداره کنسولگری) یا کنسولگری روسیه در کشور محل اقامت شما به دست می آید.

تحصیل در روسیه در مقطع پزشکی در مقایسه با کشور ایران که دوره های پزشکی عمومی ۷ ساله می باشد، در این کشور ۶ ساله است و تحصیل دندانپزشکی ۵ ساله می باشد. دانشجویانی که از دانشگاه های مسکو فارغ التحصیل می شوند می توانند علاوه بر ایران در کشور های اروپایی و پیشرفته دنیا ادامه تحصیل دهند و در صورت تمایل مشغول به کار شوند. مدارک دانشگاه های مسکو مورد تایید وزارت بهداشت است.

تحصیل در روسیه در مقطع لیسانس ۴ ساله کافی است متقاضی مدرک دیپلم را داشته باشد. تمامی دروس در این مقطع به زبان روسی تدریس می شود و دانشجو می تواند در هفته در کنار تحصیل کار هم انجام دهد و هزینه های زندگی دانشجویی خود را تامین کند. تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد دو ساله است و در صورتی که فرد این دوره را در دانشگاه های کشور روسیه سپری کند می تواند نظر استاد خود را برای مقطع دکترا جلب کند و شانس خود را برای گرفتن بورسیه تحصیلی بیشتر کند. در این مقطع زبان تدریس انگلیسی و روسی می باشد، چنانچه متقاضیان مایل باشند در دوره های انگلیسی زبان شرکت کنند باید ایلتس ۶ تا ۵/۶  را اخذ کرده باشند.

شاید دانشگاههای روسیه در سطح جهانی جز دانشگاه های برتر نباشند ولی هزینه تحصیل در روسیه به نسبت پایین است.. تحصیل در مقطع دکتری در کشور روسیه همانند بسیاری کشور های دیگر بسیار مورد توجه بوده و شرایط ویژه ای برای تحصیل در این مقطع در دانشگاههای روسیه وجود دارد. به طور کلی تحصیل در مقطع دکتری در هر کشوری به دو صورت پرداخت شهریه و استفاده از بورسیه های تحصیلی است. تحصیل به صورت شهریه ای که تقریبا مشخص است و با ارائه ی مدارک لازم دست می دهد و اما استفاده از بورسیه های تحصیلی که به خاطر تسهیلات ویژه از جمله پرداخت حقوقی به مبلغ ۲ هزار دلار به دانشجویان، رقابت سنگینی را بین متقاضیان تحصیل در این مقطع ایجاد کرده است.

 

کانادا

یکی از ایده آل ترین کشورهای جهان برای مهاجرت است. هم اکنون بیش از ۲۵۰،۰۰۰ مهاجر به تازگی وارد کانادا شده اند تا از اقتصاد قوی و سیستم مهاجرت پیشروی آن بهره ببرند. با توجه به جمعیت کم به نسبت وسعت زیاد کشورکانادا که باعث می شود موقعیت های شغلی زیادی بعد از تحصیل تقریبا در همه رشته ها فراهم باشد. کانادا به عنوان یک نظام آموزشی در سطح جهانی شناخته شده است. این کشور همچنین دارای عالی ترین دانشگاه های جهان می باشد که تحصیلات عالی و تعداد زیادی از دوره های آموزشی و حرفه ای را ارائه می دهند. محیط مطالعه صلح آمیز، ایمن و ایده آل در کانادا، هر ساله ده ها هزار دانشجوی بین المللی را جذب می کند. به تازگی، دولت کانادا اعلام کرده است که قوانین مهاجرت برای دانشجویان بین المللی را تسهیل می کند تا به آنها کمک کند که از روابط عمومی و شهروندی کانادا بهره ببرند. در صورتی که افراد دوره ی لیسانس را در کشور خود گذرانده باشند و قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا را داشته باشند می توانند با ارائه ی مدارک مورد نیاز موفق به پذیرش شوند. افرادی که در این مقطع  دارای سابقه ی تحصیلی عالی باشند می توانند تحصیل رایگان در کانادا را تجربه کنند و از بورسیه های تحصیلی بهره مند شوند. در این صورت مقداری از هزینه های زندگی افراد نیز پرداخته می شود. این افراد با معدل بالای ۱۷ می توانند به راحتی تحصیل رایگان داشته باشند. برای تحصیل در این مقطع ارائه ی مدرک زبان و مدرک لیسانس ضروری است.  تحصیل دکترا در کشور کانادا بر خلاف سایر کشور ها که طول مدت تحصیل در آن ها ۴ تا ۵ سال است در این کشور ۳ تا ۵ سال می باشد. چرا که سیستم آموزشی در آن بسیار قوی است. در صورتی که قصد ادامه تحصیل در این مقطع و اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا را دارید می بایست مدرک فوق لیسانس و مدرک زبان خود را به همراه داشته باشید. در این مقطع افراد نیز امکان دریافت بورسیه و کار کردن را دارند و می توانند تا حد زیادی هزینه های خود را پوشش دهند.