info@iranianartedu.com تهران، میدان فاطمی

پذیرش دانشگاه های معتبر

قطعا برای هر کسی داشتن تحصیلات دانشگاهی اهمیت دارد و اگر قرار به تحصیل در خارج از کشور باشد هر کسی دوست دارد در یکی از بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کند. انتخاب دانشگاه مناسب از میان انبوه دانشگاه‌ها، مسئله‌ی مهمی است و باید عوامل مختلفی از جمله هزینه‌، شهریه، شرایط پذیرش، ، زندگی دانشجویی، مکان اقامت، اعتبار و … را در نظر بگیرید. برای شروع تحقیق درباره مراحل تحصیل در خارج از کشور، ابتدا باید بهترین دانشگاه های جهان برای ادامه تحصیل را بشناسید و آنها را از لحاظ پارامتر های مختلف بررسی کنید. البته علاوه بر شناخت دانشگاه و سطح علمی آن، هزینه های تحصیل در دانشگاه های مختلف را نیز باید بشناسید و بر اساس آن تصمیم بهتری اتخاذ کنید. در این بخش بهترین دانشگاه های روسیه برای ادامه تحصیلات تکمیلی بررسی شده و لیست دانشگاه های برتر کشور روسیه که مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می باشد، آورده شده است. شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به تحصیل در روسیه و پذیرش تحصیلی روسیه از طریق ارتباط با کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

۲۴ دانشگاه در روسیه وجود دارند که در رتبه بندی دانشگاههای برتر جهان(QS World University Ranking 2019) قرار دارند، ۱۰ مورد از این دانشگاه ها جزء ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. در طول دهه گذشته، تحصیلات عالی در روسیه پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است و در بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بیش از ۳۹۰ میلیارد روبل (حدود ۷/۶ میلیارد دلار) برای ارتقاء امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه های روسیه و ارتقاء سطح اساتید هزینه شده است. در ذیل به برخی از بهترین دانشگاه های روسیه اشاره شده است:

دانشگاه دولتی لومونسوف مسکو (Lomonosov MSU) 

موسسه عالی رتبه روسیه است که در رنکینگ (QS) سیزده سال متوالی، رتبه اول دانشگاه های روسیه را کسب کرده است.  دانشگاه مسکو در شمار یکی از زیباترین، بهترین و با عظمت‌ترین دانشگاه‌های جهان از لحاظ معماری، به شمار می‌آید. ساختمان اصلی دانشگاه مسکو که به سبک معماری گوتیک و باروک ساخته شده است. ساختمان اصلی دانشگاه یکی از هفت آسمان‌خراشی است که در اواخر دوران ژوزف استالین (رهبر شوروی) به دستور او در مسکو ساخته شدند. بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در آموزش عالی توسط موسسه تایمز در سال ۲۰۱۹، دانشگاه دولتی مسکو در رتبه ۱۱ دانشگاه های برتر جهان قرار دارد. دانشگاه لومونوسوف روسیه دارای ۴۷۰۰۰ دانشجو است که شامل ۷۰۰۰ دانشجوی کارشناسی و ۴۰۰۰ دانشجوی بین المللی (خارجی) می شود. رشته های دانشگاهی در دانشگاه دولتی لومونسوف مسکو گسترده هستند، و در مجموع دارای ۳۸۰ دپارتمان، ۳۹ دانشکده، ۱۵ موسسه تحقیقاتی، چهار موزه و شش پردیس دانشگاهی در روسیه و خارج از کشور است.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک  (Novosibirsk State University)

این دانشگاه در خارج از شهر نووسیبیرسک، سومین شهر پرجمعیت روسیه پس از مسکو و سن پترزبورگ قرار دارد و دانشگاه در سال ۱۹۵۹ در شهری فرهنگی و صنعتی در سیبری تاسیس شد. در رتبه بندی (EECA) رتبه دوم دانشگاه های روسیه را دارد. یکی از موسسات برجسته روسیه در زمینه تحصیلات عالی است. دانشگاه نووسیبیرسک ، به رغم افزایش سریع شهرتش، دارای جامعه دانشجویی نسبتا کم جمعیت است و حدود ۶ هزار دانشجو دارد. براساس رتبه‌بندی (QS) در سال ۲۰۱۶ این دانشگاه در رتبه دوم بهترین دانشگاه‌ها در بین کشورهای اقتصاد نوظهور اروپا و آسیای مرکزی قرار گرفته‌است .از امکانات این دانشگاه می توان به ۱۳۸ آزمایشگاه علمی و مراکز تحقیقاتی که از تجهیزات و تکنیک‌های پیشرفته استفاده می‌کنند اشاره کرد که از این حیث بهترین دانشگاه روسیه از لحاظ پژوهش های علمی در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۶ است. این دانشگاه ۹ دانشکده دارد و دارای ۳۵ مؤسسه پژوهشی و پارک علم و فناوری می‌باشد و به دانشجویان این فرصت را می‌دهد فعالیت‌های پژوهشی خود را در بیش از ۱۰۰ آزمایشگاه تحقیقاتی به انجام برسانند. هدف این دانشگاه تربیت متخصصین برجسته و کارآمد در زمینه علوم، آموزش و صنایع دانش بنیان است.

دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ

دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ در سال ۱۷۲۴ میلادی تاسیس شد و قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در روسیه محسوب میشود. این دانشگاه در دوران شوروی به‌طور سریع توسعه یافت و امروز یکی از معتبرترین و بزرگترین دانشگاه‌های روسیه می‌باشد. در حال حاضر، بیش از ۳۲۰۰۰ دانشجو در دانشگاه، در بیش از ۳۲۳ رشته تخصصی در ۲۴ دانشکده در حال تحصیل هستند. دانشگاه سن پترزبورگ بیش از ۴۰۰ ساختمان دارد و دانشجویان این دانشگاه به مجموعۀ زیادی از موزه‌ها، آثار تاریخی و مکان‌های هنری دسترسی دارند. دانشگاه دولتی سن پترزبورگ یکی از دانشگاه های برتر جهان در زمینۀ اشتغال فارغ التحصیلان است. بر اساس رتبه بندی اشتغال فارغ التحصیل(QS)، دانشگاه سن پترزبورگ در روسیه در ایجاد ارتباط بین دانشجو و کارفرمایان، بهترین جایگاه را دارد.

دانشگاه فنی باومان مسکو

دانشگاه فنی باومان مسکو یکی از دانشگاه های پیشتاز مسکو در صنایع موشکی، هواپیمائی و صنایع سنگین می باشد. دانشگاه دولتی باومان در سال ۱۸۳۰ تاسیس یافته است و قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه های فنی روسیه می باشد. در طی سال های گذشته بیش از ۱۷۰ هزار مهندس فارغ التحصیل شده اند . این دانشگاه ۱۹ گروه آموزشی دارد و در حوزه های مختلف علوم مهندسی و کاربردی دارای تخصص است و بیش از ۱۹۰۰۰ دانشجو در تمام مقاطع تحصیلی دارد. دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو همچنین به بیش از ۳۰۰۰ دانشجو خوابگاه و محل اقامت رایگان اختصاص می دهد، و نیز از دانشجویان دارای اختلال شنوایی حمایت می کند. دانشگاه فنی باومان در رتبه بندی دانشگاه های ملی در زمینه «فعالیت آموزشی» جایگاه دوم را کسب نموده است. این دانشگاه در توسعه علم و تکنولوژی و ساخت و گسترش رشته های علمی-صنعتی کشور مانند اتومبیل سازی، ساخت ابزار دقیق ، هوافضا، هسته ای ، دفاعی ، فن آوری اطلاعات و… سرمایه گزاری های هنگفتی کرده است. دانشگاه باومان اولین دانشگاهی بود که در سال ۱۹۸۹ عنوان دانشگاه فنی را به خود اختصاص داد. امروزه دانشگاه فنی باومان هدف خود را حفظ شهرت آموزشی بدست آمده، بهبود کیفیت و رقابت در سطح جهانی می بیند.